efiziv@efiziv.co.il

 תקופת הבארוק
אדריכלות, פיסול וציור
סמסטר א'
 
מרצה:  ד"ר אפי זיו
 
המאה ה-17 , תקופת הבארוק, מפגישה אותנו עם אמנות דרמטית, מפתיעה  וחדשנית לאחר תקופת הרנסנס השלווה והנינוחה. בסדרה נפגוש בגדולי האמנות של התקופה – ברניני, קאראואג'יו, רובנס, רמברנדט ורבים אחרים.
 
פירוט המפגשים:  
  
26.10.17 קאראואג'יו 
האמן הצעיר והסוער, אשר מנתץ, אחת לאחת, את כל המוסכמות המקובלות בציור ומביא לעולם שפע של יצירות נועזות ומרתקות. מחולל סגנון הבארוק בציור.
 
  9.11.17  ארטמיסיה באיטליה, ולסקז בספרד ועוד
השפעתו של קאראואג'יו על אמני תקופתו הייתה מיידית. נכיר את יצירתה של האמנית הפמיניסטית ארטמיסיה ג'נטילסקי, לה טור בצרפת וולסקז בספרד.
 
23.11.17 ברניני והפיסול של הבארוק  
ברניני בעקבות קאראואג'יו יוצר פיסול מסוג חדש. נסקור את יצירות הפיסול שלו המתארות אקסטזה, סערת יצרים והנצחת רגע השיא בסיפור . מחולל סגנון הבארוק בפיסול.
 
7.12.17 בורומיני והאדריכלות של הבארוק  
סגנון הבארוק המלהיב באדריכלות אשר מבשריו הם ברניני ובורומיני  יוצא מרומא ומתפשט בכל אירופה. נסקור גם את כנסיית סנט פטרוס המעטירה.
  
21.12.17 רובנס – גדול ציירי ארצות השפלה
 רובנס, המושפע משהותו באיטליה מביא צפונה, אל ארצות השפלה, את הסגנון החדש והמפתיע. הוא משלב ביצירותיו את המסורת הפלמית יחד עם החידושים של איטליה.
 
4.1.18 רובנס – מחזור הציורים על חייה של מריה דה מדיצ'י
 יצירתו הגדולה ביותר של רובנס, פרי הזמנתה של המלכה האם בצרפת פרושה על פני 24 ציורי ענק במוזיאון הלובר. נסקור את חייה של מריה דה מדיצ'י באמצעות יצירותיו של רובנס.
 
11.1.18 רמברנדט – ראש וראשון לציירי הולנד
 "משמר הלילה" , המייצג את שיא הווירטואוזיות של רמברנדט מהווה גם נקודת מפנה דרמטית בחייו האישיים והמקצועיים. נסקור את פועלו של רמברנדט ואת השפעתו על בני דורו.
 
1.2.18 ורמיר ו"נערה עם עגיל הפנינה" 
הצייר העני מהעיר דלפט הצליח להקסים את כולם ביצירותיו השקטות והנוגעות ללב. ננסה לעמוד על פשר סודו ועל הנוסחה להצלחה.
  
עלות הסדרה 480 ₪, כניסה להרצאה בודדת 70 ₪
הרשמה בטל' 09-7649303/4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
המאה ה-19 והמאה ה-20
אדריכלות, ציור ופיסול
סמסטר ב'
 
מרצה:  ד"ר אפי זיו
 
התקופה הסוערת והמרתקת של המאה ה-19 תהווה את עיקר הנושאים אשר ילובנו בסדרה. הזרמים השונים והמנוגדים, תחילתו של המודרניזם באמצעות הזרם האימפרסיוניסטי יוצרים עולם חדש של אמנות . הקורס יסקור את פעילות האמנים מתקופת הרוקוקו במאה ה-18 ועד אמני המאה ה-20 – פיקאסו, הסוריאליסטים ואחרים.
 
פירוט המפגשים:
 
22.2.18  הניאוקלאסיקה בציור – דויד, אנגרה ואחרים
  הכמיהה המחודשת לערכי האמנות והתרבות הקלסיים מביאה לעולם סגנון חדש – הניאוקלאסיקה. נבחן את נושאי הציור, סגנונו וייחודו. נקדיש מקום להבנת עקרונות האקדמיה, המושלת בכיפה והמתנגדת לכל חידוש ושינוי.
 
8.3.18 הרומנטיקה והריאליזם
   שני זרמים חדשניים הקוראים תיגר על שלטונה המוחלט של האקדמיה בעולם האמנות של פריז. נכיר את דלקרואה האיש שהביא את הזרם הרומנטי לציור ואת קורבה, הצייר הריאליסט הנועז ומחאתו . נספר גם על מילה ו"המלקטות" שלו.
 
22.3.18  מאנה ומונה
   מאנה, "צייר החיים המודרניים" נחשב למהפכן בעיני בני תקופתו ויצירותיו עוררו שערורייה מדי פעם.  מונה, למרות הקשיים והמכשולים מפלס את הדרך לזרם המודרני הראשון בטכניקת הציור – האימפרסיוניזם. נלמד, צעד אחר צעד, מהו האימפרסיוניזם.
 
12.4.18 רנואר ואימפרסיוניסטים נוספים
  יחד עם מונה מנהיג רנואר את הסגנון המרדני והחדש, זוכה לקיתונות של בוז וממשיך בדרכו עד להכרה ולהצלחה המסחררת. נכיר יחד אתו אמנים נוספים שהשתייכו לזרם האימפרסיוניסטי.
 
 
3.5.18  ואן גוך, האמן המיוסר
   ננסה לעמוד על פשר סודו וקסמו של האמן, שלא הצליח להמתין עד שהעולם יכיר בו והתאבד. יצירותיו של ואן גוך שובות עין ויוצרות ריגוש אצל כל צופה. נסקור רבות מיצירותיו וננסה לעמוד על פשרן.
 
 
10.5.18 הפיסול של המאה ה-19 מקאנובה ועד רודן
   את המאה ה-19 פותח בסערה האמן האיטלקי אנטוניו קאנובה בפסליו הניאוקלאסיים. פאולין בורגזה הוא המפורסם ביניהם. את המאה מסיים אוגוסט רודן, השונה כל כך מקאנובה, בפסליו הרבים שזכו לשעתוקים אין ספור. בהרצאה נסקור מיצירותיהם ונעמוד על ההבדלים והמאפיינים השונים שלהם.
 
31.5.18 פיקאסו – חייו, חידושיו ונשותיו
האמן השובר את כל המוסכמות מביא לעולם שפע של רעיונות אמנותיים חדישים אשר יהממו את כל צופיו. ננסה להבין כמה מחידושיו, את דרך מחשבתו ואת יצירותיו הטעונות הסבר.
 
 
7.6.18 הסוריאליזם וזרמים נוספים במאה ה-20
  סלבאדור דאלי, רנה מגריט, חואן מירו  ואחרים היו מהמנהיגים הבולטים של הסוריאליזם, הסגנון והדרך העל-מציאותית. ננסה לעמוד על מהותו של הזרם הזה, המורד במוסכמות ורוצה להפתיע את הצופה. נכיר גם כמה מהאסכולות האחרות של המאה ה-20.
 
 
עלות סדרה 480 ₪ , כניסה להרצאה בודדת 70 ₪
הרשמה בטל' 09-7649303/4
 
 
 
 

 
ליצירת קשר עם ד"ר אפי זיו כתבו לדוא"ל : efiziv@efiziv.co.il