efiziv@efiziv.co.il

 המיתולוגיה היוונית בראי האמנות
  
מרצה: ד"ר אפי זיו
סופר ומרצה לתולדות האמנות, נצרות והמיתולוגיה היוונית
 
 
מסע מרתק אל נבכי המיתולוגיה היוונית המשמשת עד היום בסיס לתרבות המערב. אלי האולימפוס, הגיבורים, ההרפתקאות, המלחמות והאהבות - יוצגו במלוא תפארתם על פי המקורות, החל מהאיליאדה והאודיסאה של הומרוס, וכלה במחזות היוונים ובסיפורים של משוררי וסופרי רומא. ייחודו של הקורס הינו בשלוב שבין סיפורי המיתולוגיה לבין יצירות האמנות שנוצרו עליהם בכל התקופות.
 
סמסטר א'
.
18.10.18 הרצאה 1
מהי מיתולוגיה, מדוע דווקא המיתולוגיה היוונית – ומה לכל זה ולאמנות?
 
סקירת העולם הספרותי, התרבותי והחברתי של יוון ורומא על רקע האתוס המיתולוגי. המיתולוגיה הקלאסית - התנ"ך של העולם המערבי ועד ימינו. העולם של לפני היווצרות האלים האולימפיים.
 
1.11.18 הרצאה 2
מיכאלאנג'לו ודה וינצ'י עולים לאולימפוס: זאוס והרה במוקד היצירה
 
זאוס ואהובותיו הרבות, הרה אשתו וקנאתה לנשותיו הרבות של בעלה ורדיפתם של צאצאיו. נלמד מדוע אהבותיו של זאוס זכו לשפע של יצירות אמנות.
 
15.11.18 הרצאה 3
הראקלס ופרסאוס – בניו הגיבורים של זאוס
 
נשמע את סיפורי ההרפתקאות והגבורה של שני בניו של זאוס, אשר הפכו, בתרבות המערב לסמל של גבורה וניצחון.
 
22.11.18 הרצאה 4
פוסידון והאדס, אלי הים והשאול: מהמזרקות המפורסמות אל פסלו המדהים של ברניני.
 
שני אחיו של זאוס, חולקים יחדיו את השלטון בעולם. בין מטלותיהם אחריות על הים, רעידות אדמה, הסוסים ועולם המתים. גם הם לא נמנעים מחטיפות של נשים. ברניני מספר בפסליו את פרטי הפרטים של הסיפור.  
 
6.12.18 הרצאה 5
פגישה עם אפולו "היפה באלים"
 
בהרצאה זו נכיר את אפולו, אל השמש, האור, התרבות, הנבואה ועוד מגוון תחומים עליהם ממונה אפולו. נבין מדוע היוונים ראו בו את "האל היווני ביותר" והרומאים השאירו את שמו ולא החליפו אותו כמו לשאר האלים.
אחותו התאומה אשר הפכה מאלת פוריות וטבע לאלת הצייד והלסבית שבין האלות.
 
20.12.18 הרצאה 6
ארטמיס – "במזל תאומים"
 
ארטמיס, האחות התאומה של אפולו הינה אלה יוצאת דופן. היא אלת הצייד והירח. היא אכזרית מאד, אך היא זו שאחראית על הירח הרומנטי בלילות. נשמע על סיפורי האהבה של האלה הלסבית של המיתולוגיה
 
3.1.19 הרצאה מס 7
מוזיאון – המקדש של המוזות
 
נכיר את 9 המוזות, אלה האחראיות על כל תחומי התרבות של האנושות ונבין מדוע נקרא המקדש של המוזות בשם מוזיאון. נספיק להכיר גם את הסטיה (וסטה), אלת האש של העיר ומה הקשר שלה ל"לפיד האולימפי"
 
24.1.19 הרצאה 8
איך מדברים על יופי באמנות? מדברים על אפרודיטה – אלת האהבה והיופי.
 
מ"ונוס ממילו" אל "לידת ונוס" של בוטיצ'לי. "היפה שבאלות" – היא, באמצעות הקופידון (ארוס) ושלוש הגרציות, מביאים את האהבה אל לבבותיהם של האלים ושל בני האדם. כיאה לתפקידה היא גם עסוקה בפרשיות אהבים רבות ומגוונות.
 
סמסטר ב'
 
14.2.19 הרצאה 9
פסיכה ואמור – ספור האהבה הגדול ויצירות מופת
 
אמור, אל האהבה מתאהב בפסיכה, הנסיכה בת התמותה והנערה היפה בתבל. האם תצלח אהבתם? ספור אהבה מרגש שזכה לאין ספור יצירות מופת בהם נצפה בפה פעור.
 
28.2.19 הרצאה 10
אתנה– האלה החכמה ומקדשי יוון
 
ביקור וירטואלי באקרופוליס של אתונה, לכבודה של האלה הפטרונית של העיר, הנקראת על שמה:  אתנה – אלת המלחמה והחכמה. נספר ונלמד על מפעלי הבנייה ברחבי יוון וניזכר בסגנון הדורי, היוני והקורינתי.
 
14.3.19 הרצאה 11
הרמס – האל הפיקח מכולם ואגדות נוספות
 
הרמס, בנו האהוב של זאוס משמש כנציגו "לתפקידים מיוחדים". נסקור את אישיותו הססגונית של אל הסוחרים והגנבים, והאל הממונה על מו"מ לשלום ולפיוס. נכיר גם אגדות מקסימות נוספות.
 
4.4.19 הרצאה 12
דיוניסוס – אל היין, התיאטרון ומשתאות ההוללות
 
מציורי הקיר הארוטיים של פומפי ועד ציוריו של קאראואג'יו. האל שלכבודו נערכו האורגיות בטקסי המיסטריות ביוון, ברומא וכמובן בפומפי. האל שלימד את בני האדם את מלאכת היקב ואת אמנות השתייה במקביל לתפקידו כממונה על התיאטרון היווני.
 
 
2.5.19 הרצאה 13
המלחמה כמקור ליצירה: ה"איליאדה– מלחמת טרויה, באמנות, בספרות ובקולנוע.
 
האם אכן חטף פאריס את הלנה? האם הלכה מאוהבת אחריו? עשר שנים של מלחמת היוונים בטרויאניים, הרפתקאות, דו קרב, הרבה אהבה וטרגדיות של הגיבורים – על פי הומרוס ועל פי כותבים אחרים שהשלימו את תמונות המלחמה.
 
 
16.5.19 הרצאה 14
ה"אודיסיאה" של הומרוס
 
המסע הגדול והארוך של אודיסאוס לביתו, בתום מלחמת טרויה, הפך לשם נרדף לתלאות ולשיבה הביתה. נפליג בעקבותיו ברחבי הים התיכון ונשמע על הסירנות, המכשפה קירקה ההופכת כל גבר ל"פודל"... הקיקלופים ועוד הרפתקאות מסמרות שיער.
 
30.5.19 הרצאה 15
ה"איניאדה" של וירגיליוס - באמנות, בספרות ובקולנוע.
 
וירגיליוס מספר על הגיבור הטרויאני שהתיישב באזור לטיום וצאצאיו היו רומולוס ורמוס, מייסדי העיר רומא. ננסה להבין את קישרו הרומאים את מוצאם אל אלי האולימפוס. נשמע גם אגדות נוספות. 
 
6.6.19 הרצאה 16
הרצאת סיכום – כיצד נפיק תועלת מלימוד המיתולוגיה באמנות?
 
במוזיאון הלובר בפריז ישנו אולם ענק ובו 24 ציורים מרהיבים המספרים את סיפור חייה של מלכת צרפת, מריה דה מדיצ'י. נשמע סיפור היסטורי מרתק, נצפה בשלוש מאות מ"ר של ציורי רובנס ונבין עכשיו, עד כמה שימושי היה הקורס...
  
 
המרצה : ד"ר אפי זיו
 
סופר ומרצה בכיר לתולדות האמנות, נצרות והמיתולוגיה היוונית.
מדריך ומתכנן טיולי אמנות בחו"ל.
 
מחבר הספרים :
 
 "מיתולוגיה עכשיו" - לקסיקון למונחים, שמות, מקומות וביטויים הלקוחים מהמיתולוגיה היוונית והרומית.
 
"משחקי האלים" – האולימפיאדות והמשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, בראי האמנות.
 
"סודות  אלי האולימפוס" – ספר מקיף וממצה על כל אלי המיתולוגיה, הכולל כ-300 יצירות אמנות.
 
"הצופן הנוצרי באמנות" – ספר מקיף וממצה להבנת יצירות אמנות העוסקות בתנ"ך ובנצרות, הכולל כ-650 תמונות.
 
 
 


 
ליצירת קשר עם ד"ר אפי זיו כתבו לדוא"ל : efiziv@efiziv.co.il