efiziv@efiziv.co.il

 הסיפורים המרתקים מאחורי היצירות הגדולות
 
סדרה חדשה מיוחדת במינה. היצירות הגדולות באמנות מסתירות לעתים סיפורים קטנים ומרתקים על האמן, על המזמין, התקופה בה נוצרה היצירה, האנקדוטות הקטנות והמשעשעות ההופכות את הצפייה לסיפור מרתק ומעניין במיוחד. כל תחומי החיים באים לידי ביטוי ביצירות האמנות והחיים עצמם מתוארים גם כן. כל הרצאה עוסקת בנושא חתך אחר וסוקרת את התייחסות האמנות - בציור, פסול ואדריכלות.
 
יצירות שעוררו שערורייה
הסיפורים העסיסיים מאחורי יצירות שעוררו בזמנו שערורייה – נבחן את היצירה, נספר על הסערה שחוללה ונגחך לעצמנו היום על מה פרצו  שערוריות בעבר. נלמד על אמות המוסר והצניעות בעבר – אלה אשר מאחוריהן נמצאת תמימות ואלה אשר מאחוריהן נמצאת הצביעות. נראה את טיציאן, קאראואג'יו, מאנה, רודן ורבים אחרים.
מי אמר שאין הומור ובדיחות באמנות?
"האמנות היא בבואה של המציאות", לא כן? בחיים אנו נהנים מדי פעם מחוש הומור, מבדיחות וצוחקים צחוק גדול ומשחרר. גם האמנות מביאה לנו, כבר מן העת העתיקה, רגעים של צחוק, חיוך והרגשה טובה. נסקור יצירות רבות שנועדו להביא חיוך אצל הצופה ונחייך גם אנו. "ההומור הוא ידידנו הנאמן המלווה אותנו בדרכנו, גם באמנות".
מה עושה כתב עברי ביצירות אמנות?
מרגש מאד להביט ביצירת אמנות ולראות בה כתב עברי מוכר. מרתקים הסיפורים מאחורי יצירות אמנות אשר בהן מופיע כתב עברי, בדרך כלל עם שגיאות כתיב גסות ולפעמים בכתב נאה ונכון. מדוע? מה הסיפור המסתתר מאחורי הכתב העברי? מדוע מצאו לנכון אמנים ופטרונים אשר לא ידעו כלל את השפה העברית להשתמש בה ביצירותיהם.
"הגיל השלישי" ביצירות אמנות
האמנות, כבבואה לחיים עוסקת בתיאורי אנשים מבוגרים. במשחק עם הנכדים, בסיפורים על מבוגרים ונערות צעירות כמו בנותיו של לוט, בכבוד שרחשו אל האיש הזקן. הרצאה מרתקת בה נסקור יצירות מופת העוסקות בתיאור המבוגרים.
ציטוטים, גניבות והשפעות באמנות
מה אנו יודעים על הסיפור האמיתי מאחורי גניבה של יצירות אמנות מפורסמות כמו "המלחייה" של צ'ליני? "הצעקה" של מונק? נלמד כיצד נוכל להבחין בהשפעות של אמן אחד על השני ונלמד על ה"ציטוטים" המופיעים ביצירות של אמנים, אף המפורסמים ביותר אשר ראו לעצמם חובה להעתיק יצירות אחרות או רק לצטט אותן. "האומר דבר בשם אומרו, מביא גאולה לעולם" (מגילה ט"ז).
מאולימפיה לטוקיו- הסיפור המרתק של האולימפיאדות, מיוון העתיקה עד ימינו
סיפורם המרתק של המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, על רקע סיפורי המיתולוגיה הקשורים להם, יצירות האמנות המפוארות ב"כפר האולימפי" באולימפיה ומה הקשר בינן ובין המשחקים כיום.
אלף נשיקות ונשיקה...
הנשיקה הינה הקשר הפיזי הראשון בין שניים והמרחק הקטן ביותר ביניהם. ימיה של הנשיקה כימיה של האנושות. נבחן את הנשיקות בתנ"ך, במיתולוגיה היוונית ובנצרות. נראה נשיקות של בני משפחה, נשיקות אהבה ותשוקה, נשיקות של רוע ונשיקות של הערצה וכניעה.  ננסה כך לעמוד על ההבדלים בין הנשיקות על פי האמן, התקופה וההקשר.
יצירות אמנות או הטרדות מיניות ? כנראה גם וגם...
הטרדות מיניות לא החלו בימינו. כבר בתנ"ך מוזכרות כמה הטרדות כאלה, ואף כאלה שהאישה היא המטרידה כמו יוסף, דלילה, בנותיו של לוט. נעסוק בסיפורי הטרדות כאלה באמצעות יצירות מופת מכל הזמנים.
"יש לנו אפיפיור"
כיום, האפיפיור הינו רק דמות דתית בלבד. עד לא מזמן הוא היה ראש מדינה גדולה וחשובה במרכז איטליה, נלמד על אופן בחירת האפיפיור, על המלחמות אליהן יצא, על כניעתו או ניצחונו מול ראשי מדינות ועוד.
מה עושה אלכסנדר מוקדון ב"ציורי גלריה" ?
מפתיע לראות ב"ציורי גלריה" את אלכסנדר מוקדון שוב ושוב. מהו האירוע אשר הנציח את המצביא הגדול והציב אותו כשחקן בציורים, הנראים לכאורה שגרתיים ואולי אף משעממים. נלמד על "ציורי הגלריה" אשר הנציחו אוספי אמנות בטרם נוסדו המוזיאונים. מדוע נוצרו יצירות אלה ומהם הסיפורים הקטנים והגדולים העומדים מאחוריהם.
"תעתועי עין"
ציור מהווה לכאורה אשליה של מציאות. אך ישנן יצירות שקשה יהיה להאמין כי אלו הם ציורים ולא מציאות ממש. מה שנקרא "אשליה אופטית מוחלטת". נסקור את ראשיתה של וירטואוזיות מפתיעה זו ונסייר לאורך השנים עד ימינו אנו.
נביאי ישראל ביצירות אמנות
מסע אמנותי מרתק בעקבות יצירות מופת בהן מופיעים נביאי ישראל. המסע יתחיל בתקרה של הקפלה הסיסטינית, מעשה ידיו של מיכלאנג'לו וימשיך לעבר אתרים מרתקים וייחודיים.
מהמקדש ביוון עד ל"בית הלבן"
"האדריכלות היא מוזיקה חצובה באבן" (הנרי ג'יימס) סקירה מרתקת של התפתחות האדריכלות, בה נתבונן במבנים היסטוריים מפורסמים. נתחיל ביוון ורומא, נמשיך אל הקתדראלות הגותיות ונסיים ב"בית הלבן" בוושינגטון.
 
 
 
 
 
 


 
ליצירת קשר עם ד"ר אפי זיו כתבו לדוא"ל : efiziv@efiziv.co.il