efiziv@efiziv.co.il

 צפון איטליה שלא הכרתם
 
סדרה חדשה ומרתקת על מוקדי האמנות המשמעותיים בצפון איטליה אשר התייר הישראלי לא נחשף אליהן, בדרך כלל. המשפחות השליטות שהיו פטרוניות אמנות חשובות בערים השונות, האמנים הנודעים שפעלו באותן ערחם, הארמונות שהוקמו והמוזיאונים המרהיבים, המאכסנים את מיטב יצירות האמנות האיטלקית , שהשפיעה על כלל האמנות האירופאית.
לכל עיר תוקדש הרצאה מלאה, שתלווה בתמונות מרהיבות ובהסברים מרחיבי דעת.
 
5.11.18  מילאנו

 הבירה הצפונית של איטליה מלאה בשכיות חמדה שאין שני להן. נלמד את תולדות העיר ונסייר בשדרות הרחבות בה. נעמוד משתאים מול "הסעודה האחרונה" של ליאונרדו דה וינצ'י ונלמד מדוע היצירה כה פגומה. נטפס על גגו של הדואומו המרשים, הכנסייה השנייה בגודלה בעולם. נלמד את סיפורו של בית האופרה "לה סקאלה" המפורסם. נראה את ה"פייטה" האחרונה של מיכאלאנג'לו ונבקר בגלריה לאמנות "בררה" הידוע באוסף היצירות המדהים בו.

 24.12.18  טורינו

 עיר הבירה הראשונה של איטליה, שם נולד מלכה הראשון, מצטיינת ברחובותיה הישרים, בארמונות מפוארים ובכיכרות מרהיבים ומקושטים. נשמע ונראה את "תכריכי ישו" בדואומו העירוני, נבקר במוזיאון המצרי, הגדול ביותר בעולם שני לזה שבקהיר ונראה את אוספי האמנות של שושלת סבויה.
 

 7.1.19  בולוניה

 עיר קסומה המשלבת אדריכלות ימי ביניימית ורנסנסית. ידועה במבני העיר האדומים ולכן נקראת "האדומה". נראה יצירות של מיכאלאנג'לו בקבר של דומניקוס, נביט בתבליטים המספרים את סיפורי התנ"ך של ג'קופו דלה קוורצ'ה המקשטים את כנסיית פטרוניוס – החמישית בגודלה בעולם. נראה את "המגדלים הנטויים" של העיר בדרכנו לגלריה הלאומית בעיר, שם מוצגות יצירות של ג'וטו, רפאל, גוידו רני ורבים אחרים. לא נפסח על המזרקה הענקית בכיכובו של נפטון בכיכר הראשית של העיר.

4.3.19  מנטובה

 העיר מנטובה, השוכנת על נהר המינצ'יו מעוזה של משפחת גונזגה, פטרונית האמנות הידועה. המשפחה הותירה לנו ארמונות מרהיבים בתכולתם ובציורי הקיר הנודעים של מיטב הציירים אשר פעלו עבור המשפחה. ניכנס אל "פאלאצו דוקלה" ו"פאלאצו דל טה" ונופתע מהעושר המצוי בהם. נסייר בעיר הקסומה ונלמד את סודותיה.

1.4.19 פארמה

העיר, הידועה בזכות גבינת הפרמזן, הקרויה על שמה של העיר, מלאה בשכיות חמדה תרבותיות. האמן הנודע קורג'ו עיטר מבנים רבים בעיר. נכיר את בית הטבילה, הדואומו, המנזר של הנזירות, אשר בכולן יצר האמן יצירות שהדהימו את בני דורו ואתגרו את שאר האמנים לפלס דרכים חדשות בציור. לא נפסח גם על הארמונות המפתיעים של העיר פרמה, העיר שהייתה נחלתה של משפחת פרנזה ובה נולדה מי שעתידה להיות מלכת ספרד.

29.4.19 פרארה ומודנה

שתי ערים קסומות בהם שלטו במשך תקופה ארוכה שליטים נאורים אשר דאגו לפאר את העיר במבנים, פסלים ושכיות תרבות רבות נוספות. נשמע את סיפורה של משפחת אסטה ששלטה בעיר ונלמד גם את סיפור היהודים בעיר, שהונצחו בסרט "הגן של פינצו קונטיני" של הבמאי ויטוריה דה סיקה המבוסס ספרו של ג'ורג'יו באסאני. בעיר מודנה נבקר בדואומו, בבית הכנסת ובמוזיאון העיר.

27.5.19 פדובה

 גולת הכותרת של העיר הינה כמובן הקפלה בה צייר ג'וטו את ציורי הקיר הנחשבים לפריצת דרך ולתחילתה של תקופת הרנסנס בציור. נבקר גם בכנסייה הענקית סנט אנטוניו ונלמד על מפעלו של דונטלו בעיר – התבליטים בכנסייה ופסל הפרש הראשון בעולם בעת החדשה. נסייר בסמטאות העיר העתיקה ובבניין האוניברסיטה המרשים.


 
המרצה : ד"ר אפי זיו
סופר ומרצה בכיר לתולדות האמנות, נצרות והמיתולוגיה היוונית.
מדריך ומתכנן טיולי אמנות בחו"ל.
מחבר הספרים :
"מיתולוגיה עכשיו" - לקסיקון למונחים, שמות, מקומות וביטויים הלקוחים מהמיתולוגיה היוונית והרומית.

"משחקי האלים" – האולימפיאדות והמשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, בראי האמנות והמיתולוגיה.
"סודות  אלי האולימפוס" – ספר מקיף וממצה על כל אלי המיתולוגיה, הכולל כ-300 יצירות אמנות.
"הצופן הנוצרי באמנות" – ספר מקיף וממצה המסביר כיצד להבין יצירות אמנות בנושאי תנ"ך ונצרות.
 


 
ליצירת קשר עם ד"ר אפי זיו כתבו לדוא"ל : efiziv@efiziv.co.il