מתוך האתר של גילי חסקין   www.gilihaskin.com
 
"לישון בקשה סיציליה, על אף כל הקריאות להתעורר. כי למה זה תשמע להם
והיא עצמה עשירה היא, חכמה היא, תרבותית היא, ישרה היא, נערצת על
הכל והכל מקנאים בה ובמלה אחת - היא מושלמת?" מתוך: ג'וזפה תומאזי

די למפדוזה, הברדלס, הוצאת עם עובד.

סיציליה (קרי: סיצ'יליה), אי הקיקלופים בעלי העין האחת, הוא הגדול, הפורה והמאוכלס שבאיי הים התיכון.  שטחו 25,708 קמ"ר, ובו חמישה וחצי מיליון תושבים.  בנוסף לאי המרכזי, כוללת סיציליה כמה קבוצות איים קטנים והן:  האיים האיאוליים (ארכיפלג ליפארי) בצפון; איי אגדי במערב; פנטלריה והאיים הפלגיים בדרום, ששטחם הכולל הוא 250 קמ"ר. סיציליה נמצאת במרכז הים־התיכון, בין הים הטירני והים האיוני; בקטע הצר המפריד בין אירופה לאפריקה.  בשל מיקומה האסטרטגי, שימשה סיציליה, לאורך הדורות, כאזור מעבר בין מזרח למערב, וקרש קפיצה נוח לצפון אפריקה, הנמצאת במרחק של 145 ק"מ ממנה. מיקומה הנוח משך אליה מתיישבים, סוחרים וכובשים ובהדרגה נוצר בה כור היתוך של תרבויות:  פניקים, יוונים שבאו ממזרח; ספרדים ונורמנים שבאו ממערב; רומאים ולנגומברדים שבאו מצפון וערבים מדרום.
מבחינה מינהלית, סיציליה היא אזור אוטונומי למחצה באיטליה, בעל אוטונומיה גדולה משל אחרים ובו תשע פרובינציות. הבירה פלרמו (Palermo) היא העיר השישית בגודלה באיטליה, וחיים בה למעלה מ- 700,000 איש.

 

 

 

מבחינתם של איטלקים רבים, סיציליה יכולה לשקוע בים. במשך שנים נחשבה למחוז עני ופרימיטיבי.  יושבי הצפון התייחסו בעליונות לחבל הדרומי של ארצם, אולם סיציליה היא מחוז עשיר מבחינה תרבותית, המציע למבקר בו אתרים היסטוריים רבי עניין, במיוחד מקדשים יווניים, אך לא רק, גם עיירות הבנויות בסגנון הברוק ובעיקר את התרבות הנורמנית שהתפתחה במאה ה-11 והשכילה למזג בתוכה הרבה ממורשתו המפוארת של המזרח. טיול בסיציליה איננו ספיח לטיול באיטליה, אלא מסע בפני עצמו.  עליה לרגל תרבותית.
והאטנה בצד הצפון מזרחי של האי. קונוס אדיר, שחור, מעשן, מתפרץ שמדרונותיו הם תערובת של נחשי לבה מרוסקים, שלג, יערות ועוצמה כבירה ושחורה. יש העוענים כי האטנה הוא ההר שפלט מתוכו את סיצליה

זו סיציליה. המקום שנתן לעולם את ארכימדס, את למפדוזה, את ליאונרד שאשא ואת דון קורליאונה. יש מקום כזה דון קורליאונה. את המקדשים היוונים המושלמים, את הפסיפסים הרומאיים האת בנייה הברוקית המדיווילית, האוכל המשובח והיפיפיות שמי שמתבונן בהן יותר מדי מסתכן במפגש גם עם משפחתן, הם סיציליה. כך גם הקפה. רבים הטוענים שהוא המשובח ביותר באיטליה. האיטלקים מגדילים לעשות ואפילו מדים שהאוכל בסיציליה הוא המשובח ביותר באיטליה
סיציליה גם נתנה לעולם את המאפיה. דון קורליאונה היא עיירה קטנה בדרום האי, אבל לעומת זאת אריצ'ה, העיירה הקסומה הבנויה בגאון על ראש הצוק, שנמצאת בקצה המערבי של האי, אף היא שייכת למאפיה, על בתיה ועסקיה.  זה המקום בו מארחת סיציליה חוקרים מכל העולם לכינוסים חשובים.  אפשר לשכור כאן חדר באחד המלונות הזעירים,  לשמוע את קונצרט בכנסייה ולנסוע על כירכרה מקושטת ממקום למקום.  קל לשכוח שעל המקום הזה, חולשים כמה מברוני הפשע.