efiziv@efiziv.co.il

 דף הבית  >>  ספרים מומלצים
ספרים מומלצים
 
חשיפה כפולה, ד"ר דורון לוריא
הספר אינו חדש, הוא יצא לאור בשנת 2004, אך כמו יין טוב, אף הוא משתבח עם הזמן. יצא לי לאחרונה להישאל על גניבות וזיופים והתשובות שלי לקוחות כולן מספר מרתק זה. זהו סיפורו האישי של דורון לוריא שאת עבודת הדוקטורט שלו עשה על נושא זה. חשיפה כפולה הוא סיפור יוצא דופן, אמיתי לחלוטין, על התחקות אחר מקורותיה של תמונה, שמתחתיה נחבאה תמונה אחרת. בחתירתו לגלות מי צייר את התמונה, הפך דורון לוריא לבלש, ובמשך כרבע מאה נדד על פני ארצות כדי לאסוף את כל חלקי הפאזל שירכיבו את התשובה. ספר מרתק, מאלף, מחכים, כתוב בהומור נפלא - מומלץ בחום !

ספר חדש - הנסיך המשורר
זהו הספר השלישי של קתלין מקגואן בסדרת "מרים המגדלית". הפעם העלילה מתרחשת בעיר פירנצה והגיבור הוא לא אחר מאשר לורנצו דה מדיצ'י, המכונה "המפואר". תואר שדבק בו עוד בחייו.כהרגלי, איני מתייחס לאבחנה בין עובדות לדמיון בסיפור העלילה. המרתק בספר הוא תיאור החיים בפירנצה בתקופת הרנסנס, מפגש עם גדולי האמנות של אז, ניתוח יצירות מופת מנקודת מבט מפתיעה ושונה - כל אלה עושים את הספר למרתק ביותר ומהנה עד מאד. מומלץ ביותר. הספר יצא בהוצאת זמורה-ביתן, דביר. 2012, 423 עמודים.

ספר חדש- ספר האהבה
הספר השני בטרילוגיה המרתקת שבמרכזה התיאוריה על חייה של מריה מגדלנה וצאצאיה עד היום הזה. בעקבות הצלחתה במרדף אחר מגילות הקלף החבויות שכתבה מרים המגדלית, מקבלת העיתונאית מורין פסקל חבילה מוזרה ובתוכה מסמך עתיק בלטינית המסתיים בחתימה מוצפנת. מתברר שהמסמך נכתב בידי אישה יוצאת דופן, מטילדה מטוסקנה, שההיסטוריה התעלמה ממנה ואולי אף העלימה את דבר קיומה. מטילדה, רוזנת ולוחמת בת המאה האחת-עשרה שנישאה בסתר לאפיפיור, תובעת ש"מסמכים וכתבי יד יקרי ערך" יושבו אליה ומניעה את מורין לצאת למסע חיפוש מסוכן ברחבי איטליה וצרפת. עד מהרה מתחוור למורין ולאהובה סינקלייר שהם עומדים לחשוף תגלית מרעישה: "ספר אהבה", הבשורה שכתב ישו במו ידיו. אך אם לא יזדרזו, ייפול הספר לידיים הלא נכונות וייעלם לנצח. ספר האהבה, פרי מחקר מעמיק, הוא מסע חיפוש עוצר נשימה בינות ליצירות האמנות והאדריכלות החשובות בעולם. זהו הספר השני בטרילוגיית "שושלת המגדלית". קתלין מקגואן כתבה את המיוחלת, הראשון בטרילוגיה, רב-המכר של "ניו יורק טיימס" שתורגם ליותר מ-30 שפות. היא מתגוררת בלוס אנג´לס עם בעלה ושלושת בניהם.

לבבות במנזר-ספר חדש של שרה דוננט
שרה דוננט הינה המחברת של שני ספרים מרתקים העוסקים בהיסטוריה ואמנות. האחד - "הולדת ונוס" על סוף המאה ה-15 בפירנצה. השני - "הקורטיזנה" , על וונציה במחצית הראשונה של המאה ה-16. ספרה החדש עוסק בקורותיהן של נזירות במנזר בעיר פררה, בסוף המאה ה-16. מנזר סנטה קתרינה המקומי מלא בנשים אצילות שנישאו לישו, שכן רבות מהן לא הצליחו למצוא להן בעל בעולם שבחוץ. אל המנזר נכנסת סרפינה בת השש-עשרה, שמשפחתה עקרה אותה מסיפור אהבה אסור, והיא זועמת ונחושה להימלט. הגעתה מפרה את ההרמוניה ואת היציבות במנזר, שבראשו עומדת מדונה קיארה, הבקיאה בפוליטיקה כשם שהיא בקיאה בתפילה. היא מעבירה את הטירונית סרפינה לחסותה של סואורה צואנה, הנזירה המלומדת שמנהלת את המרפאה ומטפלת בכל מיני התחלואים, החל במגפות ובמלנכוליה וכלה בפצעים שמקורם בנזירות עצמן. בין השתיים נרקמת מערכת יחסים מיוחדת תחת עינן הפקוחה של הנזירות האחרות, בעיקר אחראית הטירוניות סואורה אומיליאנה, נושאת דגל האדיקות הנוקשה, וסואורה מגדלנה המסתורית, הכלואה בתאה עם היסטוריה של אקסטזות וחזיונות.

הנערה בכחול יקינתון-סוזן ורילנד
הספר אינו חדש, אך לאחרונה, בעקבות הרצאה שלי על ורמיר ביקשו המאזינים פרטים עליו. סוזן ורילנד הינה סופרת ידועה שכתבה כמה ספרים מרתקים על אמנים ויצירות אמנות. בין הספרים שלה - "סעודת השייטים" , על יצירתו בשם זה של רנואר, "יסורי ארטמיסיה", על חייה של ארטמיסיה ג'נטילסקי ועוד. הספר הזה, "נערה בכחול יקינתון" עוסק בתעלומה סביב יצירה של ורמיר. בעולם כולו יש רק 35 ציורים של ורמר. הייתכן שהציור ה36 - שרד 350 שנה עד לימינו אלה? מורה אמריקני למתמטיקה טוען כי ברשותו ציור מקורי מדהים של ורמר, ובו נערה צעירה לבושה בכחול יקינטון יושבת ליד שולחן וצופה מבעד לחלון. הציור אכן נראה של ורמר, אך אין כל הוכחות לכך. הוא ירש את הציור מאביו, שלימים מתברר כי היה נאצי שפיקח על גירוש יהודי הולנד ובזז אותו מבית משפחה שנשלחה להשמדה. הסיפור מתאר את גלגוליו של הציור דרך בעלים שונים: אשת איכר, סטודנט בוהמייני, בעל אוהב הצופן סוד, ולבסוף הצייר ורמר עצמו ובתו מגדלנה, היא היא הנערה המצוירת בכחול יקינטון. כמו ציוריו של ורמר, הסיפור מאיר ברגישות את הרגעים החרותים בחייהם של בני האדם, שבהם האהבה משנה את פניה, התקווה אובדת, היופי לובש ופושט צורה. והעובדה המופלאה נותרת בעינה, כיצד פרי ידיו ומחשבותיו של בן אנוש יכול להתקיים לעד ולענג את הלב הרבה אחריו. זהו הרומן השני של הסופרת האמריקנית סוזן פרילנד, רב - מכר עטור שבחים ופרסים.

קאמי ופול קלודל -אחים לתשוקה
פריז של שלהי המאה ה-19. קאמי קלודל, פסלת צעירה ויפהפייה, מגיעה לפריז עם אחיה הצעיר פול, ופרצה בסערה לתחום שהיה עד אז נחלתם של גברים בלבד. מלאת תשוקה לפיסול ואהבה, היא הופכת לעוזרת ולמאהבת של אוגוסט רודן, שהיה הראשון שגילה את גאוניותה והיה זה שהוביל אותה, שלא ביודעין, אל אובדנה. קאמי התוססת מנסה להשתחרר מאחיזתו של רודן ולפרוש כנפיים כפסלת בזכות עצמה, ומתחילה בשקיעה איטית לעבר חיי עוני ובדידות שבהם היא מאבדת אט אט את שפיותה. בעוד היא שוקעת פול ממריא. משורר, מחזאי ודיפלומט צרפתי. הוא בצוותא עם אימו חותם על הצו שישלח אותה לשלושים שנות אשפוז כפוי במוסד סגור עד מותה. יחד איתה נשכחת גם יצירתה. יעברו שנים רבות, לאחר מותה שצרפת תגלה את גאוניותה של קאמי קלודל ותשיב לה את כבודה האבוד. בתוך סיפורם האישי והנוגע ללב של שני האחים קלודל, נפרשת לפני הקורא פריז של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה העשרים. הסופרת דומיניק בונא, הוצאת מעריב, 2008.

השקרן מאומבריה, ביארנה רויטר
הספר יצא לאור בשנת 2009 אך רק כעת יצא לי לקרוא אותו ואני ממהר להמליץ עליו לפניכם. הספר מגולל את הרפתקאותיו של ג'וזפה פגמינו, נוכל השורד בעולם של אמצע המאה ה-14. המלצתי נובעת מיכולתו המרשימה של הסופר לתיאור איטליה של אותה תקופה, המגפה השחורה, הווי ותרבות עממית של התקופה המשתקפים דרך אימרותיו ופעילותו של גיבור הספר. לעתים קרובות קשה לנו להבין כיצד חיו בני האדם בימי הביניים, אילו מנהגים ואמונות טפלות שררו בעולם זה. לאחר קריאת הספר המרתק נפתח בפנינו צוהר קטן המאפשר לראות תמונה חיה ומרתקת של טוסקנה, אומבריה ורומא של אז.

הפילוסופית , פיטר פרנגה - ספר חדש
הפילוסופית של פטר פרנגה, מי שחיבר את רב המכר "הפרינצ'יפסה", מתאר את המאבק בין ההשכלה לכנסייה ערב המהפכה הצרפתית, תוך כדי סיפור אהבה בין הפילוסוף דידרו לסופי וולנד. פיטר פרנגה, ד"ר לפילוסופיה, החל לכתוב בגיל 46 והפך לאחד הסופרים המוכרים והאהובים בגרמניה. ספרי העיון והרומנים ההיסטוריים שלו תורגמו למעלה מעשרים שפות. ספרו "הפילוסופית" מתאר את המאבק בין ההשכלה לכנסיה בצרפת ערב המהפכה הצרפתית, דרך סיפור האהבה הנרקם בין הפילוסוף דני דידרו לסופי וולנד, צעירה יתומה שהפילוסופיה הנאורה משנה את חייה. הקריאה בספר הינה אמצעי מרתק ללימוד התקופה ההיסטורית בצרפת, ערב המהפכה הצרפתית. הוצאת האנציקלופדיה על יד דידרו ואחרים היוותה אבן דרך בתולדות ההשכלה. הספר מביא בצורה מרתקת את התהליכים ההיסטורים של התקופה באמצעות רומן מרתק הנקרא בנשימה עצורה. הוצאת ידיעות ספרים

הרוחות של גויה, מילוש פורמן וז'אן קלוד קרייר
נכון, הספר לא חדש, בוודאי רהים גם ראו את הסרט שנוצר בעקבותיו. בהרצאה שנתתי על גויה התברר שרבים לא מכירים את הספר ולכן אני ממליץ עליו כאן. זה אמנם ספר דמיוני אך הרקע ההיסטורי, הדמות של גויה, תיאור הסטודיו, האכניקה שלו, יחסיו עם מזמינים - נותנים לקורא פיסת היסטוריה של האמן ולכן אני ממליץ מאד על הספר. להלן תמצית העלילה - אינס בילבטואה, בתו של סוחר עשיר המשמשת דוגמנית ומוזה של צייר החצר פרנסיסקו גויה, מואשמת בכפירה על-ידי האינקוויזיציה, נחקרת בעינויים ומושלכת לכלא. אביה הנואש מתחנן בפני גויה שיציל אותה. גויה פונה לידידו, האינקוויזיטור הכוחני והשאפתן לורנסו קסמרס, כדי שיעזור לו לחלץ את אינס. אולם לורנסו מנצל את תומתה של אינס היפה וזונח אותה לאנחות. כעבור כעשרים שנה, ממש לפני שצבא צרפת פולש לספרד, גויה – שאיבד כבר בינתיים את שמיעתו והפך לאדם קודר – נכנס לתקופתו היצירתית המפורסמת ביותר. לורנסו, שהוחרם בינתיים על-ידי הכנסייה וברח לצרפת, חוזר לספרד כתובע הראשי מטעם נפוליון וכתומך נלהב ברעיונות המרכזיים של המהפכה הצרפתית. עם ביטול האינקוויזיציה על-ידי הצרפתים, יוצאים כל האסירים לחופשי וביניהם גם אינס שהקשר היחיד שנותר לה מחוץ לחומות הוא גויה. היא הופכת לבת חסותו, והוא יוצא לחקור את עברה. מפת הכוחות של אירופה ממשיכה להשתנות והתוהו ובוהו שב לספרד עם פלישת צבאו של ווילנגטון המבקש להשיב את השלטון לספרדים. לורנסו ניצב בפני פסק-דין מוות ומחפש בן-ברית חדש. שום דבר לא ימנע בעדו מלהציל את עצמו ומלהסתיר את הסוד שימיט עליו חרפה. רומן היסטורי סוער זה, על רקע פרפוריה האחרונים של האינקוויזיציה הנוצרית בספרד ועליית קרנה של המהפכה הצרפתית, משלב אירועים אמיתיים עם בדיה ומצייר תקופה סוערת ומרתקת דרך חייהן של שלוש דמויות מרכזיות: לורנסו, האינקוויזיטור הכוחני העובר שינויים קיצוניים במהלך הרומן, גויה, הצייר המפורסם והרב-גוני שתמונותיו משקפות את שהתחולל מול עיניו, ואינס, המוזה והמודל של גויה, שגורלה מיטלטל בין שני הגברים. מתרגם:אביטל ענבר שנת הוצאה:2006

פומפי, רוברט האריס
רוברט האריס. תירגם מאנגלית: מרדכי ברקאי, הוצאת זמורה ביתן, 317 עמ', 74 שקלים . לספר שתי עלילות המתנהלות במקביל; הראשונה מתפתחת מחוץ למסגרת הסיפורית במבזקים אינפורמטיביים וענייניים, הלקוחים מספרות מדעית העוסקת בוולקנולוגיה, אותו ענף בגיאולוגיה הדן בחקר הרי געש. אלה מופיעים מיד לאחר כותרות הפרקים (שאינן אלא ציון הזמן - מעין ספירה לאחור בשעון החול ההולך ואוזל, שיביא בסופו של דבר להתפרצות הווזוביוס), ומתארים בלשון מדעית ויבשה את הסערה המאגמתית המתרגשת במעיו של הר הגעש - שהיה רדום במשך אלפי שנים והחל מתעורר לתחייה - שלב אחר שלב, עד לה להתפרצות (22-23 באוגוסט), וכן את ההתפרצות עצמה (24-25 באוגוסט, 79 לספירה) - שקברה תחתיה את פומפיי והרקולנאום. מרקוס אטיליוס פרימוס, אלמן צעיר ומהנדס מים (אקוואריוס) מרומא, נצר למשפחה של מהנדסי מים שבה עבר המקצוע מאב לבן, מגיע למיסנום שבצפון מפרץ נאפולי, מקום משכנו של הצי הקיסרי, במחצית אוגוסט 79. הוא מגיע לשם משום שהאקוואריוס הממונה על האקווה אוגוסטה, אקסומניוס, נעלם מבלי להותיר עקבות. עוד בטרם הצליח להתמודד עם היחס העוין והלעגני של צוות העובדים המקומי, נופלות על אטיליוס צרות אחרות: במים מתגלית גופרית המרעילה את בריכות הדגים של האיש העשיר באזור, ובבריכה הפלאית מאגר המים העצום שבו הסתיימה האקווה אוגוסטה, מתחיל מפלס המים לרדת במהירות. אטיליוס מבין מיד שקיים כשל כלשהו במערכת האוגוסטה, אך אין לו מושג היכן אירעה התקלה. מעדויות של נוסעים עולה שהמים בכל הערים המחוברות לאמת המים, למעט פומפי, פסקו מלזרום.

"מכשפה יהודיה" בחצר מלך צרפת - ספר חדש
במוצאי שבת, 8.7.1617, בלב פריס, הוצאה להורג לאונורה גליגאי, בת הלוויה וחברת הילדות של המלכה האם, מרי דה מדיצ'י, אלמנת המלך אנרי הרביעי האהוב. לאונורה, איטלקייה במוצאה, נמצאה אשמה בהתייהדות, פגניזם, כישוף ומגיה, שוד כספי הכתר הצרפתי, ריגול, ואיסוף מודיעין לטובת איטליה. ראשה נערף וגופה הועלה על המוקד לקול מצהלות ההמונים. זהו סיפור בו עולה המציאות על כל דמיון, על אודות התנהגותם של בני האדם. סיפורה של גליגאי הוא סיפורן של נשים בחיי הציבור, של השנאה לזרים ולחולים, סיפורו של המון עם המבקש לקחת חלק בחיים הפוליטיים וסיפור השלטון המתמרן את ההמון לצרכיו. יערה בר-און, מחברת הספר המרתק עוסקת בהיסטוריה חברתית ובלימודי תרבות. מחקרה מתמקד בחיי יום-יום, בקבוצות שוליים ובנשים. הוצאת כרמל, ירושלים, 2010.

אימפריום , רוברט האריס
ספר חדש של רוברט האריס, מחבר רב המכר פומפיי. זהו רומן מרתק על קיקרו - הסנטור הצעיר והמבריק , נואם מרתק הנחוש לכבוש את האימפריום - הכוח העליון במדינה. אימפריום הוא סיפור עולמה האלים והבוגדני של הפוליטיקה הרומית. הסיפור, הנקרא בצורה קולחת נכתב על ידי טירו, מזכירו ואיש סודו של הסנטור.באמצעותו נפרשת לפני הקורא יריעה נרחבת על חייה הפוליטים של האימפריה הגדולה במאה הראשונה לפני הספירה. "התלהבותו של רוברט האריס מעולם התחבולות התככני של הפוליטיקה ברומי סוחפת עד בלי די". התירגום - מרדכי ברקאי, הוצאת זמורה ביתן , 2009

שירתה של טרויה , קולין מקאלוג
"שירתה של טרויה" הוא רומן מרתק. ממיטב כתיבתה של קולין מקאלוג, מחברת רב המכר - "ציפורים מתות בסתר". הרומן מתאר את הטראגדיה של מלחמת טרויה, סיפור בן שלשת אלפים שנה על אהבת נצח, שנאת עד, נקמה, בגידה, כבוד ותהילה. העלילה, קולחת ומרגשת כמו נכתבה בראשונה, מסופרת על ידי גיבוריה, ועוברת מדמות לדמות. כל הרוצה לשמוע את סיפור מלחמת טרויה מתחילה ועד הסוף המר של כל הגיבורים מוזמן לקרוא בשקיקה את הרומן המרתק. זו גם הדרך הטובה ביותר לזכור את נפתולי העלילה ואת שמות הגיבורים. הספר יצא לאור בעברית בשנת 2000 בהוצאת מודן.

רוס קינג, משפט פריס
מחבר הספרים - מיכאלאנג'לו ותקרת האפיפיור והכיפה של ברונלסקי, יוצא עכשיו בספר חדש ומסעיר - משפט פריס. הספר החדש מגולל בפני הקורא את חייה התוססים של פריס במאה ה - 19. גדולי האמנים של המחצית השנייה של המאה מתוארים על שלל האנקדוטות בחייהם האישיים והמקצועיים. סיפורן של יצירות האמנות המפורסמות ביותר , מתוארות בשפתו הקולחת והמרתקת של רוס קינג. הספר מתרכז בשנים המעצבות של האמנות בפריס, משנת 1863 שבה נחשפה "ארוחת הבוקר" של מאנה, עד שנת 1874, השנה בה נערכה התערוכה הראשונה (מתוך שמונה) של קבוצת האימפרסיוניסטים. בד בבד עם הארועים הפוליטיים הרי הגורל עבור צרפת בכלל ופריס בפרט חיים האמנים ויוצרים את היצירות הנשגבות של המאה ה-19. הספר נקרא בנשימה עצורה עד לפרק האחרון. תרגמו מאנגלית יותם פלדמן ונעמי כרמל, עריכה מדעית ד"ר שרה לוטן, הוצאת דביר. חובה לכל שוחרי האמנות ואוהבי עיר האורות

הכיפה של ברונלסקי, רוס קינג
לקראת המלצתי הבאה על ספרו החדש של רוס קינג, שמתי לב שלא המלצתי על ספרו הקודם, שיצא לאור בארץ כבר בשנת 2003 והנקרא - הכיפה של ברונלסקי. הספר פורש יריעה רחבה ומרתקת על אדריכל הרנסנס עצמו, על פירנצה של תחילת המאה ה-15 ועל בנייתה של הכיפה האדירה של הדואומו בפירנצה. הכיפה, המתנשאת לגובה של מעל 100 מטר הייתה פרייקט הנדסי שאך ורק ברונלסקי העז ליטול עצמו. העז וניצח בגדול. אין זה ספר טכני, זהו למעשה רומן סוחף על חייו של האיש אשר ראו בו הוזה בתחילה ולבסוף הסכימו כולם כי היה אחד מגאוני האנושות. מרתק, מומלץ יצא לאור ע"י הוצאת דביר, בשנת 2003, , תירגום: רוני רייך

הולדת ונוס - שרה דוננט
הספר אינו חדש, אך בכל נסיעה לפירנצה אני נזכר בו ורוצה להמליץ עליו מאד. המחברת, שרה דוננטסוחפת את הקורא לפירנצה של המאה ה-15. עיר תוססת, רוויה בתפנוקי שלטונה של משפחת מדיצ'י, הנחשפת לפתע לאיום של פלישה מבחוץ ולאלימות חסידיו של נזיר קנאי. בתערובת מופלאה של אמת ובדיה שוזרת המחברת את ההיסטוריה שלה ומחייה את התקופה הדרמטית ביותר של פירנצה בסיפור מרתק של אהבה, אמנות, דת וכוח. הומאניות מול חייתיות, תקווה מול פנאטיות, יצירתיות מול הרס וחורבן. הולדת ונוס הוא מלאכת מחשבת של רומן היסטורי חושני אפוף מסתורין. כל מי שפירנצה עושה לו את זה - חייב לעצמו קריאת הספר הזה.

מיכאלאנג'לו והתקרה של האפיפיור, רוס קינג
הספר אינו חדש והתחוור לי רק לאחרונה , כי רבים לא מכירים אותו ולכן אני מביא אותו בפניכם, לא כהמלצה אלא כחובה ! לכל מי שאוהב אמנות, היסטוריה וסיפורים אישיים על האמנים. רוס קינג, חוקר אמנות במקצועו, כותב בצורה מרתקת את סיפור ארבע השנים בהם מבלה מיכאלאנגלו על פיגום בתקרת הקפלה הסיסטינית. הסופר מצייר תמונה נהדרת של חיי היום יום על הפיגום מצד אחד ועל תהפוכות הפוליטיקה ברומא של תחילת המאה השש-עשרה, יחד עם מערכת יחסיו של מיכאלאנג'לו עם האפיפיור, אמנים אחרים וייסוריו לקראת סיום העבודה שעליה אמר וזארי - " אין עוד שום יצירה שתשווה לה, וגם לא תוכל להיות". אין צורך לומר כי מי שעדיין לא קרא את הספר - שירוץ לקרוא אותו מיד.

רמברנדט-מיתוס מול מציאות, דורון לוריא
בעקבות המלצתי על ספר העוסק ברמברנדט, אני מוסיף המלצה לספר הטוב ביותר, בעברית לפחות, העוסק באמן הדגול. ד"ר דורון לוריא, שהחל להעתיק "רמברנדטים" על סדינים ישנים כבר בגיל תשע, פורש בספר את סיפורו של האמן המפורסם בכתיבה בוטחת, מיומנת ומלאת הומור, כפי שיודע לעשות כך רק מי שעוסק ברמברנדט כל כך הרבה שנים. דמותו של ררמברנדט כמו מתקלפת לעינינו, שיכבה אחר שיכבה, מכל המיתוסים שדבקו בה במהלך הדורות. הספר מלווה בעשרות תצריבים ותמונות צבע. חובה לכל מי שרוצה לדעת עוד על האמן. הנאה צרופה מובטחת !

הגבירה וחד הקרן - טרייסי שבליה
בטיול האמנות לפריז ביקרנו כמובן במוזיאון קלוני - המוזיאון הלאומי לימי הביניים. שם, באולם מרשים במיוחד, תלויים 6 שטיחי קיר מדהימים ביופיים המספרים על חמשת החושים ומתארים גבירה עם חד קרן. כדי להבין את הנושא, הטכניקה, הרעיון והנושא בכללו מצאתי לנכון להמליץ כאן בחום על ספרה של טרייסי שבליה - הגבירה וחד הקרן. כמו בשאר הספרים שלה, העוסקים ביצירות אמנות, שוזרת המחברת עובדות היסטוריות חשובות ומרתקות בספור עלילה. טכניקה זו מסייעת לקורא לקרוא בשקיקה את הספר וללמוד פרק חשוב בתולדות האמנות. זו בוודאי דרך יחידה לשוחר האמנות שלא יתחיל לנבור כעת במאמרים ובספרים מקצועיים העלולים שלא לעניין אותו. אני ממליץ מאד על הספר שיצא בשנת 2003 בהוצאת כנרת בית הוצאה לאור. ההנאה מובטחת !

חמניות - ספר חדש
חמניות שראמי בונדריק. תרגמה מאנגלית: מרב זקס-פורטל. הוצאת ידיעות ספרים, 399 עמ', 88 שקלים ספרה הראשון של שראמי בונדריק, פרופסור להיסטוריה של האמנות מפלורידה. הספר מגולל את סיפור אהבתם הבדיוני של ואן גוך הצייר וראשל הזונה תוך שילוב פרטים ביוגראפיים ואמנותיים מחייו של הצייר לצד עובדות היסטוריות וגיאוגרפיות על צרפת של סוף המאה ה-19, הכול תוך צלילה אל נבכי רומנטיקה מתוקה, וכך השנים האחרונות בחייו של ואן גוך הופכות לפקעת רגשנית המאבדת עצמה לדעת. הסיפור האמיתי אינו ידוע אך הזונה, כמו ואן גוך, היא דמות היסטורית. הסברה הרווחת היא כי בארל שבצרפת של 1888 העניק ואן גוך לזונה מקומית את תנוך אוזנו השמאלית. זונה זו, לפי מקורות שונים, נקראה ראשל, בין אם היה זה שמה האמיתי ובין אם כינוי. מעבר לכך לא ידוע מי היא אותה זונה ומה היה טיב יחסיה עם הצייר ההולנדי. ראשל של "חמניות" היא זונה יתומה שנקלעה אל עולם הפריצות בעל כורחה והיא ממלאת תפקיד מרכזי בחייו של ואן גוך המתקרבים אל קיצם. ואן גוך עצמו מתהלך בספר כשהוא מוכתם בצבע, ריח הטרפנטין אופף את ביתו והוא מתמקם בנוחות בכיסא האמן המיוסר, קורבן החברה, נשען לאחור ומפריח טבעות עשן ממקטרתו. הוא מצייר ללא הפסקה, כספו אוזל וציוריו לא נמכרים. מצבו הנפשי מידרדר, ההתקפים באים והולכים. הוא נע בין ציור לשיגעון וכך גם מערכת היחסים שלו עם ראשל, שמתעצבת בהתאם לתנועות המכחול והנפש (שלו, כמובן). התקפי הטירוף שבים וקוטעים את היחסים, הציור חוזר ומאחה אותם. זרים ומנודים, מתקרבים ראשל וואן גוך לנוכח מבטיה הלועגים של החברה הבורגנית. ראשל מתבוננת בציור החמניות - שחוזרות שוב ושוב לאורך הספר - ומבינה שאינה מכירה את ואן גוך באמת. היא מכירה את גופו, לפרקים את מחשבותיו, אך לא את נפשו - זו שייכת לציורים, מצויה בהם פיסות-פיסות. "ההשתוקקות" של ראשל לגעת בציורים מיתרגמת ברומן באופן בנאלי לרצון לגעת בגוף ולהיפך: איום על אהבה זו מתגלם בדמות הצייר הצרפתי פול גוגן. גוגן, בן תקופתו של ואן גוך, שמגיע להתגורר עמו בבית הצהוב שבארל, במסגרת חזונו של ואן גוך להקים מושבת אמנים בדרום צרפת. גוגן של "חמניות" מבטא תמצית מזוקקת של רוע .התקף האוזן המפורסם. מנגד, ואן גוך מתואר לא כמשוגע אלא כחסר ישע - "זה מה שקרה לך, זה לא מי שאתה", אומרת לו ראשל

מספר עמודים: 4
הקודם    1  2  3 4    הבא   
 
ליצירת קשר עם ד"ר אפי זיו כתבו לדוא"ל : efiziv@efiziv.co.il