efiziv@efiziv.co.il

 דף הבית  >>  עדכונים
עדכונים
 
טיול אמנות לוונציה
בימים אלה חזרה קבוצה נפלאה שטיילה בהדרכתי בוונציה ובאזור ונטו. כדי להתעדכן על פרטי הטיול, ניתן לקרוא את סיכום הטיול.

פריז ושייט על נהר הסיין
חזרתי בימים אלה מהדרכת קבוצה. הטיול היה לפריז ובמרכזו נערך שייט בספינת נהר לאורך נהר הסיין עד נורמנדי. תוכלו לעיין בסיכום הטיול. בתוכניתי לשלב את השייט עם טיול האמנות שלי לפריז. בבוא המועד אעדכן אתכם בפירוט על כך. תודה על תשומת הלב.

הרצאות שלי לשנת 2012-13
הנכם מוזמנים להיכנס לדף "הרצאות לשנת 2012-2013". יש בדף זה את מרבית ההרצאות של הסדרות אותן אני עורך ברחבי הארץ. תודה על תשומת הלב. להתראות באולמות ההרצאות.

רמברנדט - ציור מקורי
ידועה סוגיית האוטנטיות בציורי רמברנדט. בדרך כלל אנו שומעים על עוד ציור שנחשב שלו והחוקרים מוכיחים שגם זה אינו מקורי. לכן הידיעה המרעישה מהשבוע שעבר הינה כה יוצאת דופן. ציור שהיה נחשב כ"לא רמברנדט" הוכח כעבודה מקורית שלו משנות הארבעים של המאה ה-17. הציור, שנקרא עד כה "הרבי הזקן" הוא כנראה אחד מצמד דיוקנאות של בועז ורות התנכיים. הציור של רות נמצא בגמלדה גלרי בברלין. הציור של בועז נמצא ברשותו של הדוכס מבדפורד במעונו המפורסם - Woburn Addey.

לונדון-עיר של אמנות, סדרה מרתקת חדשה
לונדון מחכה לכולנו ! לאלה שהיו פעמים רבות, לאלו שעדיין לא - לכולם מיועדת סדרה זו ובה סיור באתרי התרבות והאמנות של לונדון. ההיסטוריה של העיר, המבנים, הגלריות, הארמונות והמוזיאונים - יוצגו וילובנו בסדרה. הסדרה תתקיים בכל יום ראשון בשבוע, בשעות 1130-1300 בבית ציוני אמריקה, מטעם מכללת השחר. להרשמה טלפונית - 03-5248731 03-5232907 03-5292569 להתראות

גניבת יצירות אמנות ממוזיאונים
שתי ידיעות מעניינות צדו את עיניי השבוע. האחת סיפרה כי יצירות של פיקאסו ומונדריאן נגנבו באתונה, מהגלריה הלאומית. ידיעות כאלה מתפרסמות חדשות לבקרים והשאלה הצצה בכל מקרה כזה הינה - מה עושים הגנבים עם היצירה הגנובה? האם ניתן למכור אותה? אחת התשובות לשאלה המסקרנת התבררה השבוע - זו הידיעה השנייה. ציור גנוב של מגריט הוחזר למוזיאון שממנו נגנב לאחר שחברת הביטוח שילמה כופר לגנבים ! מתברר שזו אחת מהמטרות של הגנבים אשר יודעים כי הסכוי למכירת יצירה גנובה במחיר נאה הוא אפסי. היצירה של מגריט הוערכה בסכום של 5.5 מליון דולר. הסכום אשר שולם לגנבים עמד על 95,000 דולר בלבד. אכן, עיסקה נאה לחברת הביטוח !

המטרופוליטן בניו-יורק תערוכה חדשה
דיוקנאות מתקופת הרנסנס, כ-160 במספר, הם נושא התערוכה החדשה במוזיאון. התערוכה תהיה פתוחה עד ל 18.3.12. בתערוכה מוצגים דיוקנאות, כולל דיוקנאות עצמיים של מיטב אמני הרנסנס. בהחלט ניתן לעמוד על הבדלים, חידושים, סגנון ומאפיינים אישיים אצל האמנים. מומלץ מאד לכל ברי המזל אשר יגיעו ל"תפוח הגדול" בקרוב.

ארטמיסיה ג'נטילסקי-תערוכה חדשה במילאנו
ארטמיסיה ג'נטילסקי הייתה (1593-1654) הציירת הראשונה שהתקבלה לאקדמיה של פירנצה. ספור חייה הסוערים יחד עם כשרונה היוצא דופן זיכו אותה בתוארים רבים נוספים. ראוי להזכיר שוב את ספרה של סוזן ורילנד - יסורי ארטמיסיה, מומלץ מאד. בימים אלה נפתחה תערוכה חשובה מיצירותיה בפלאצו ריאל במילאנו ובה מוצגים כחמישים ציורי בד שלה. במאמר בעיתון הארץ זכתה הכתבה עליה בכותרת - "תשוקה על קנווס". אין ספק שציוריה, העוסקים ברובם בגיבורות נשיות נוטפים תשוקה וארוטיקה והכותרת מתאימה ביותר. לברי המזל שיגיעו למילאנו עד 29.1.12 - אל תחמיצו !

לאונרדו דה וינצ'י בלונדון
בגלריה הלאומית בלונדון נפתחה תערוכה - לאונרדו דה וינצ'י, צייר החצר במילאנו. תערוכה מרתקת המציגה כמה מיצירותיו שיצר במשך שהותו, כעשרים שנה, במילאנו. אוצרי התערוכה הצליחו לקבל ממוזיאון הלובר בפריז את העותק של הציור "המדונה של הסלעים", וכעת מוצגים שני הציורים הכמעט זהים זה בצד זה, לראשונה מאז צויירו. מובן מאליו כי זו תערוכה שחובה לראותה, אך אל תעלו מיד על המטוס ללונדון - כל הכרטיסים עד סוף דצמבר אזלו !!!

תערוכה בבוסטון - דגה והעירום
בימים אלה נפתחה תערוכה מרתקת בבוסטון, במוזיאון לאמניות יפות. בתערוכה מוצגות 140 יצירות של דגה. התערוכה קרויה - דגה והעירום. דגה עסק באובססיביות בגופה הערום של האשה - דוגמנית עירום בסטודיו, נשים בעת רחצה, הזונות, הרקדניות - כל אחת והעירום שלה. רוב היצירות הושאלו ממוזיאון האורסיי בפריז. בנוסף לדגה מוצגות כעשרים יצירות נוספות של אמנים שהשפיעו על דגה ואמנים שהושפעו ממנו - כולן עוסקות גם כן בעירום. מי שיכול להגיע לבוסטון - אסור להחמיץ !

מאנה - תערוכה גדולה במוזיאון הד'אורסיי בפריז
השבוע נפתחה תערוכה גדולה על מאנה (1832-1883). התערוכה "מאנה, האיש שהמציא את האמנות המודרנית" מבוססת על מחקרים רבים שנערכו מטעם המוזיאון. אין ספק שגם ספרו, שהפך לרב מכר, של רוס קינג - משפט פאריס-תרם לפופולריות הגואה של האמן בן המאה ה - 19. בתערוכה מוצגות יצירות רבות של מאנה לצד יצירות של אמנים אחרים תוך הצגת שאלות מחקר העוסקות בהשוואה בין היוצרים השונים והשאלה הראשית המוצגת בתערוכה היא - האם אכן זכאי הצייר אדוארד מאנה לתואר "אבי הציור המודרני".

עוד תערוכה על קאראואג'יו ברומא
ברומא לא מפסיקים לראות את קאראואג'יו, אשר בשנה שעברה מלאו 400 שנה למותו. הפעם נערכת התערוכה בחללה של כנסיה ברוקית יוצאת דופן, תוכננה ונבנתה בשנים 1642-1660 על ידי האדריכל בורומיני, יריבו המר של ברניני. הכנסיה, Sant'Ivo alla Sapienza נמצאת בין פיאצה נבונה והפנתאון. בתערוכה מספר יצירות של האמן, רישומים, מסמכים ויצירות של בני דורו. התערוכה תינעל בחודש מאי. למטיילים המצטרפים אלי לטיול האמנות ברומא בתקופת הפסח צפויה חוויה יוצאת דופן.

אתר המוזיאונים של גוגל - מרהיב !
גוגל השיקה אתר חדש המאפשר לגלושים לסייר באופן וירטואלי בכמה מוזיאוניםוגלריות מהחשובים בעולם. ייחודו של האתר הוא באפשרות של הגולש להיכנס למוזיאון, לסייר באולמות, לראות את היצירות, לבצע תקריבים מדהימים להן ולשמוע במקביל הסברים על היצירה. חובה לכל שוחר אמנות. הערה...- אין האתר מהווה תחליף להרצאות שלי על המוזיאונים...
http://www.googleartproject.com/

האלים המיתולוגים יורדים מהאולימפוס-תערוכה
תערוכה מרתקת של אגודת המאיירים, על נושא המיתולוגיה היוונית, תיפתח בשבוע הבא בבית אראלה בתל אביב. בערב הפתיחה, 4.1.11 יתארח גם שגריר יוון בישראל, ויושמעו 3 הרצאות קצרות בנושא. האחת היא של עבדכם הנאמן והנושא יהיה "מי ומי" במיתולוגיה היוונית. כדאי להגיע, גם אם לא בערב הפתיחה, כדי לראות את עשרות העבודות המרתקות. פרטים בקישור המצ"ב
http://http://www.fantastic-library.com/?p=1957

קנלטו ובני דורו - תערוכה בגלריה הלאומית לונדון
קנלטו (1697 - 1768) היה מגדולי הציירים של ונציה והתפרסם בציורי מראות ונציה של אותם ימים. הוא למעשה צייר, בדיוק רב , "גלויות נוף" של ונציה. מטיילים רבים, במיוחד אנגלים, נהגו לרכוש ציורים אלה כדי להראות בבית את העיר המרתקת בה ביקרו. לא מפליא, לכן, כי באנגליה יש הרבה יותר יצירות של קנלטו מאשר בונציה, עיר מולדתו ומגוריו. יש לזכור כמו כן, כי הוא בילה כעשר שנים מחייו בלונדון וצייר את מראות לונדון ואנגליה. התערוכה שנפתחה ב- 13 לאוקטובר ותינעל ב- 16 לינואר, כוללת עשרות רבות של יצירותיו, המוצגות בהשוואה לציורים של יריביו. יריביו הם למעשה בני ונציה, כמוהו, כולל בני משפחה שלו, אשר עסקו גם כן לפרנסתם בתאור מראות ונציה. מומלץ מאד וחובה למי שמבקר בלונדון בתקופת התערוכה.
http://www.nationalgallery.org.uk/whats-on/exhibitions/venice-canaletto-and-his-rivalshttp://

קלוד מונה-תערוכה ענקית בגרנד פאלה, פריז
ב-22 לספטמבר נפתחה התערוכה הגדולה ביותר, זה 30 שנה ליצירותיו של גדול האימפרסיוניסטים, קלוד מונה. התערוכה שנערכת בגראנד פאלה, הסמוך לשדרות האליזה תינעל ב-24 לינואר, 2011. פתיחת התערוכה לוותה באקורדים צורמים עקב סרובו של מוזיאון מרמוטן להשאיל לתערוכה ולו תמונה אחת. המרמוטן נחשב למוזיאון בו ישנו הריכוז הגדול ביותר של יצירות מונה. האוסף הזה נוצר עם תרומתו של מישל מונה, בנו של קלוד למוזיאון. גם התמונה המפורסמת "אימפרסיה" אשר ממנה בא לעולם הכנוי לתנועה זו נמצא שם.

ון מחרן-הזייפן של ורמיר, עתה בתערוכה יוקרתית
בימים אלה נפתחה תערוכה של זיופיו של ון מחרן במוזיאון לאמנות בעיר רוטרדם שבהולנד. אין ספק כי תערוכה זו הינה יוצאת דופן בהציגה זיופים. להצדקתם טוענים מנהלי המוזיאון כי מקרה זה הוא אכן שונה וראוי להתייחסות אחרת. ון מחרן (1889-1947) היה אמן מתוסכל אשר החל, בדרך מקצועית ביותר לצייר יצירות בסגנון ורמיר ואמנים נוספים בני המאה ה - 17. ציורים אלה הוא מכר, באמצעות מתווכים, למוזיאונים שונים, כיצירות מקור. הוא הרוויח סכומי עתק מזיופים אלה. הוא נתפש לא כזייפן אלא כמי שמכר לנאצים אוצר לאומי. כדי להתגונן מהאשמה של בגידה הוא חשף את עובדת היותו הוא עצמו הצייר המקורי. בתאו בבית הסוהר הוא הוכיח כי אכן הוא הצייר ולא אמני המאה ה - 17. ההאשמה שונתה לזיוף. תוך כדי מעצרו הוא קיבל התקף לב ומת בתאו. כעת כאמור, ניתן לחזות בכל יצירותיו של ון מחרן.

פיקאסו במחיר שיא במכירה פומבית
שיא חדש במחירים של יצירות פיקאסו נשבר במכירה הפומבית האחרונה של כריסטיס שנערכה בניו-יורק. הציור, משנת 1932 נקרא "עירום, עלים ירוקים ופסל" נמכר במחיר של 106.5 מליון דולר. בציור נראית אישה בעירום שרועה על הקרקע, מעליה פסל הניצב על בסיס וברקע צמחיה עשירה. האישה על הקרקע הינה מארי תרז וולטיר, אחת מהנשים הרבות בחייו של פיקאסו, אימה של ביתו מאיה. יש הטוענים כי הפסל הניצב מעליה אינו אלא דמותו של פיקאסו עצמו ולכן יש לצרף את היצירה הזו למכלול יצירותיו הרומנטיות של פיקאסו עם אהובתו, אותה תיאר בחום רב במשך כמה שנים בהם פרחה האהבה ביניהם.

פול גוגן - תערוכה במוזיאון טייט בלונדון
במוזיאון טייט בלונדון, עומדת להיפתח בחודש ספטמבר, תערוכה גדולה של ציורי פול גוגן. בתערוכה יוצגו כ-100 מיצירותיו מתקופות שונות בחייו. גוגן 1848-1903 הושפע בתחילת דרכו מהאימפרסיוניסטים אך במהרה נטש את סגנונם ויצירתו נחשבת כ"פוסט-אימפרסיוניסטית" במופגן, ואף בהתרסה לסגנון האימפרסיוניסטי. הוא מזובב, יחד עם ואן-גוך, סזאן, וטולוז לוטרק כאמנים המבשרים את אמנות המאה העשרים ומקדימים אותה.חייו היו סוערים ומלאי תהפוכות והוא סיים אותם באחד האיים הטרופים באוקיינוס השקט.

קאראואג'יו - תערוכה ברומא
ב 20.2.10 נפתחה ברומא התערוכה הגדולה ביותר לציוריו של האמן שחולל את סגנון הבארוק בציור - קאראואג'יו. התערוכה נערכת במלאת 400 שנה למותו. מוצגים בתערוכה כ - 40 מיצירותיו שהושאלו לתערוכה זו ממוזיאונים רבים בעולם. התערוכה תינעל ב 13.6.10 . מיקום התערוכה - על גבעת הקוירינל . המוזיאון נקרא scuderie . מומלץ בחום לכל מי שמגיע לרומא

מספר עמודים: 4
הקודם    1 2  3  4    הבא   
 
ליצירת קשר עם ד"ר אפי זיו כתבו לדוא"ל : efiziv@efiziv.co.il