efiziv@efiziv.co.il

 דף הבית  >>  עדכונים
עדכונים
 
ג'אקומטי - "האיש ההולך" נמכר !
פסלו המפורסם ביותר של האמן השוויצרי - אלברטו ג'אקומטי עומד להימכר במכירה פומבית בקרוב באמצעות בית המכירות סותבי בלונדון. היצירה בוצעה על ידי האמן בשנת 1961, חמש שנים לפני מותו ומהווה את עבודה הגדולה ביותר, גובהה 181 ס"מ. מרבית יצירותיו שנוצרו אחרי מלחמת העולם הינן יצירות דקות וגבוהות המביאות את המושג מינימליסטי לקצה האפשרות הפיסולית ויצירות אלה הביאו לו את פרסומו הגדול. הוא היה גם אמן של רישום, ציור, תחרטים והדפסים.

מקורות ללימוד המיתולוגיה היוונית
אני נשאל לא אחת מהיכן אנו שואבים את הידע ומהם מקורות הלימוד של המיתולוגיה היוונית. יש לכך חומר עצום ממנו ניתן ללמוד על האלים, הגיבורים, העלילות ואלפי הדמויות המצויות במיתולוגיה היוונית. ההתחלה נעוצה במאה ה – 8 לפנה"ס. האפוסים של הומרוס "האיליאדה והאודיסיאה" , הפואמות של הסיודוס - "מעשים וימים" וה"תיאוגוניה" (התהוות האלים), ההמנונים ההומריים - 33 במספר - הם ראשיתה של הספרות אשר עד היום נחשבת לאחד משיאי הספרות היפה. המשוררים והמחזאים היוונים כמו פינדארוס, איסכילוס, סופוקלס, אוריפידס ואחרים המחיזו מחזות מחיי האלים והגיבורים - סופרים נוספים - יוונים ורומאים כמו אובידיוס, לוקיאנוס ופאוסניאס היוונים, ואובידיוס, וירגיליוס ואפוליאס הרומאים הוסיפו והעשירו את הסיפור המיתולוגי והפכו אותו אלמותי עד היום. היוונים הקדמונים יצרו יצירות אמנות רבות העוסקות בתיאור הדמויות ומעשיהן. תקופת הרנסנס והברוק היוותה שיא לעיסוק במיתולוגיה , בה הם ראו חלק נכבד מהשאיפה לחזור אל הקלאסיקה, "להחזיר עטרה ליושנה", לאחר תקופת ימי הביניים החשוכים. נושא המיתולוגיה שימש כתחום הרחב ביותר ליצירה, כמובן לאחר הנושא הדתי נוצרי. המושגים השגורים בפינו, בשפת היום-יום, לקוחים מההווי המיתולוגי אף מבלי שנדע על כך. נזכיר כמה מהם: מוזה, מוזיקה, מוזיאון, נימפה, נקטר, אטלס, עקב אכילס, עבודה סיזיפית, ארוס, אוקיינוס, הים האיוני, הים האיקרי, הים האגאי, סירנות, היגיינה, תיבת פנדורה, תסביך אדיפוס, פאניקה, מדוזה, לוטוס ועוד. השימוש בהם מהווה תזכורת יום-יומית לעולם המיתולוגי היווני. אופרות רבות עוסקות בסיפורי המיתולוגיה היוונית. כל מערכות הכוכבים והמזלות נושאים שמות של דמויות מהמיתולוגיה. בכל אוניברסיטה, בפקולטות ללימודים קלאסיים ובחוגים לתולדות האמנות הנושא הזה זוכה לכיסוי רחב ביותר. במכללות ובמוסדות תרבות שונים ברחבי הארץ המעניקים הרצאות העשרה לחוגים רחבים באוכלוסיה נושא זה זוכה לביקוש רב.

טיציאן, טינטורטו וורונזה - תערוכה בלובר
ב 15 לספטמבר נתפחה תערוכה מרתקת במוזיאון הלובר בפריז. יריבות בונציה של המאה ה-16 , זה שמה של התערוכה המקיפה . מככבים בה טיציאן, טיטורטו וורונזה אשר פעלו, באותה תקופה, בונציה. הם היו מתחרים מרים אך גם השפיעו זה על זה. התערוכה תינעל ב - 4 לינואר , 2010

מוזיאון האקרופוליס החדש באתונה
מוזיאון האקרופוליס החדש - המוסד התרבותי החשוב ביותר שנבנה ביוון במאה השנים האחרונות- נחנך באתונה. סוגית אוצרות האקרופוליס הנמצאים במוזיאון הבריטי בלונדון לא נפתרה אך עם פתיחת המוזיאון יש מקום לתקוה כי אכן יוחזרו לשם , כולם או לפחות מקצתם, יצירות אמנות שנלקחו בשנת 1802 על ידי לורד אלגין. המוזיאון עצמו משתרע על פני 14,000 מ"ר בהם מוצגים יותר מ4,000 יצירות אמנות . האדריכל הוא ברנרד טשומי השוויצרי.

הקולוסוס של רודוס יוקם מחדש
הקולוסוס מרודוס – יוקם מחדש באי רודוס בעולם העתיק היו ידועים שבעה מונומנטים מרשימים ויוצאי דופן שהוכתרו כ"שבעת פלאי העולם העתיק". הרשימה כוללת את הפירמידות בגיזה, אשר עומדות על תילן עד היום הזה ומהוות מקור להשתאות ופליאה לגבי אופן הקמתן, הגנים התלויים בבבל, אשר אין מהם שום עדות חזותית או שרידים כלשהם,מקדש ארטמיס באפסוס שבטורקיה אשר ממנו יש רק שריד בצורת חלקי עמוד ענק העומד במתחם עליו התנוסס המקדש, פסל זאוס באולימפיה, מעשה ידיו של הפסל היווני פידיאס אשר התנשא לגובה של מעל 12 מטר, המאוזוליאום בהאליקרנסוס, היום העיר בודרום בטורקיה ואשר מאבניו יצרו הצלבנים את המבצר האדיר שלהם בעיר, המגדלור שעמד באי פארוס מול העיר אלכסנדריה במצרים ואשר שרידיו שנמשו מן הים נמצאים במוזיאון שבעיר והשביעי – הקולוסוס מרודוס. הקולוסוס. שהתנשא לגובה 34 מטרים עד שהתמוטט ברעידת אדמה בשנת 226 לפני הספירה נוצר על ידי האמן כארס מהעיר לינדוס נבנה כמחווה לאל הליוס , אל השמש, הפטרון של האי. צורתו של הפסל דמתה לפסל החרות הידוע שנמצא בניו-יורק , ניצב בזמנו בפתח העיר, בכניסה לנמל והאוניות נכנסו אל הנמל בהפליגן בין רגליו של הפסל הענק. שמו מוכר יותר היום כ"קולוסוס" על שום מימדיו הקולוסאליים. הפסל הענק בנמל רודוס ששימש מקור השראה לציירים, משוררים, מחזאים ופוליטיקאים בכל התקופות. התכנית הנוכחית היא לבנות את הפסל זה מחדש. הפסל ייבנה מחדש ברודוס מכלי נשק מותכים, יתנשא לגובה 60-100 מטר ויוקדש לשלום .
http://http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%A1%D7%95%D7%A1_%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%93%D7%95%D7%A1

מספר עמודים: 4
הקודם    1 2 3  4 
 
ליצירת קשר עם ד"ר אפי זיו כתבו לדוא"ל : efiziv@efiziv.co.il